Nani Poljanec
36

»Prosta melodija« Jazz by Toplišek Kvintet

29. oktober ob 20:00, KunstHaus

Andrej Toplišek Quintet

Andrej Toplišek Quintet je zasedba uveljavljenih glasbenikov, ki so svoje bogate odrske, skladateljske in aranžerske izkušnje iz najrazličnejših glasbenih stilov prenesli v projekt, ki ponuja edinstveno glasbeno izkušnjo. Tako snemanja kot koncerti te skupine pod idejnim in umetniškim vodstvom Topliška potekajo brez pripravljenih aranžmajev, vse ideje, ki se nato razvijejo v skladbe se zgodijo v tistem trenutku. Pri tem je unikatno to, da motivi, ki se ob tem pojavljajo izhajajo iz slovenske glasbene tradicije, harmonski postopi so sposojeni iz zakladnice klasične glasbe, v ritmu se refleksirajo vsi možni stili jazza, vse skupaj pa tvori koherentno celoto, ki je niti izvajalci sami ne znajo najbolje razložiti. 12. oktobra 2022 so v Mariborskem RTV studiu v enem samem snemalnem dnevu posneli krepko čez uro glasbe, ki jo bo moč poslušati na plošči »Andrej Toplišek Quintet 1. session«. Skladbe so bile poimenovane naknadno, kar nekaj časa po snemanju, kar nekako orisuje koncept te zasedbe – najprej glasba, potem vse ostalo.

Andrej Toplišek

je eden najbolj uveljavljenih harmonikarjev v Sloveniji in širše, ob tem pa tudi multiinštrumentalist, skladatelj in aranžer. Odigral okoli 3000 koncertov in posnel 8 plošč z zasedbo Okrogli muzikanti, kot izvajalec pa je projektno sodeloval z raznimi narodno zabavnimi, pop in jazz glasbeniki. Leta 2008 je izdal prvo avtorsko ploščo Alpengold, sledile so »Music around the world« leta 2010, »It's time for jazz« leta 2010, »Akkord-eon 2015« leta 2015, dvojna plošča »Andrej Toplišek Studio CD in Live CD« leta 2018, LP plošča »Postkarte aus Slowenien« leta 2019 in izzid dveh dvojnih plošč »Tradicija in umetnost« ter »Hometown suite«. Kljub izredno bogati glasbeni karieri, še vedno raziskuje nove glasbene izraze in se loteva raznolikih glasbenih projektov, v zadnjih letih pa se vedno bolj uveljavlja tudi kot odličen jazz trobentač in pianist.

Toplisek

Gregor Skaza

je slovenski saksofonist, ki je najbolj aktiven v jazzu in bebopu, v njegovem izvajanju pa se mešajo tudi zvrsti popa, soula in funka. Šolal se je v glasbeni šoli Frana Koruna Koželjskega v Velenju, kjer je študiral klasični saksofon pri prof. Gorazdu Topolovcu. Kmalu je spoznal, da ga privlači umetnost improvizacije, in nadaljeval študij v Celovcu v Avstriji pri prof. Michaelu Erianu, kjer je trenutno vpisan na magistrski študij. Igra, aranžira in komponira v žanrsko vsestranskih projektih, kot so Magic Pond, WCKD Nation, 3:rma, Lullabies for Daydreamers, GB’S Lab, 500m in mnogih drugih.

GSkaza

Leon Firšt

je eden največkrat nagrajenih in najbolj izvajanih slovenskih skladateljev mlajše generacije. Z odliko je zaključil magistrski študij kompozicije na Akademiji za glasbo v Ljubljani pri prof. Dušanu Bavdku. Pred tem je na Glasbeni šoli v Celju končal nižjo stopnjo klarineta (prof. Bojan Logar) ter nadaljeval srednjo stopnjo s študijem tolkal v razredu prof. Damirja Korošca na Prvi gimnaziji v Celju in glasbeni šoli Celje. Kot skladatelj se je udeležil mednarodnih tečajev pri svetovno znanih skladateljih. Do sedaj je ustvaril več kot 100 simfoničnih, komornih in solističnih skladb, ki so bile večkrat izvedene na koncertih v Sloveniji in po svetu. Njegove skladbe za mlajše glasbenike so pogosto izbrane za obvezne skladbe na raznih državnih tekmovanjih, komorne in orkestrske skladbe pa so redno izvajanje s strani najeminentnejših Slovenskih glasbenikov (Slovenska filharmonija, Orkester RTV, Kvintet Slowind, Komorni godalni orkester Slovenske Filharmonije …). Njegov opus vsebuje tudi glasbeno-scenska dela (opereta Usanjano življenje, opera V imenu ljubezni, muzikal Veronika Deseniška…), odrsko in filmsko glasbo. Za svoje delo je bil večkrat nagrajen doma in v tujini (Keuris composition contest, International composition competition “Artistes en Herbe, Prešernova nagrada Akademije za glasbo, Prešernova nagrada Univerze v Ljubljani, Kristalni grb mestne občine Celje, nagrada Celjske zvezde, glavna nagrada na mednarodnem tekmovanju Banaue International Music Composition Competition na Filipinih) Njegova skladba »Simfonični valček« za simfonični orkester je bila augusta 2018 izvedena v berlinskem Konzerthausu. Napisal je glasbo za slavnostno akademijo ob 100-letnici Ljubljanske univerze za tri orkestre, klavir, sopran in igralce ter glasbo za koncert ob 100-letnici Narodne Galerije. Aktiven je tudi kot pianist in producent, zadnja leta sodeluje s številnimi slovenskimi jazz in pop glasbeniki.

First

Janez Krevel

je leta 2020 diplomiral na Zasebni univerzi Gustava Mahlerja v Celovcu, pedagoška smer: džez kontrabas. Leta 2021 pa džez kontrabas iz koncertne dejavnosti na isti ustanovi. Svoje izobraževanje nadaljuje na magistrski stopnji smer klasični kontrabas v razredu Andreje Gehring v Celovcu. Kot že sama izobraževalna pot nakazuje gre za zelo raznovrstnega glasbenika, ki se v zadnjih letih pojavlja v najrazličnejših zasedbah od profesionalnih orkestrov (VSO, SNG Opera in balet Ljubljana) do raznih komornih zasedb (Jaka Pucihar kvartet, Rok Zalokar kvintet, Igor Bezget trio, Andrej Toplišek kvartet, Magic Pond, 3:rma, Berlejbej, Muzikal Kure, kvartet Tonko, ...) s katerimi izvaja pretežno avtorsko glasbo doma in v tujini. V letu 2022 se je poleg študija v Celovcu in poučevanja na GŠ Slovenske Konjice in GŠ Murska Sobota osredotočil predvsem na 2 karakterno različna komorna sestava: Mate Bekavac trio in komorni orkester Franca Bernika Domžale, kjer se igra pretežno klasična glasba ter Vita Mavrič in Jaka Pucihar kvintet, ki je v decembru 2022 izdala novo ploščo Kontra-Alba s pesmimi Janija Kovačiča; nato pa sledijo trije mladi kreativni projekti: skupina Magic Pond s prvencem Bathing Season, Peter Prohart trio z Mojo zgodbo in pa novonastala skupina Andrej Toplišek kvintet - logična posledica tria z Oberkreiner Suito, ter kvarteta s Suito Domačega kraja.

Krevel

Matjaž Skaza

je svojo glasbeno pot začel pri šestih letih, v glasbeni šoli Slovenske Konjice, pri prof. Avgustu Skazi, naprej se je samostojno izobraževal preko »Masterclass-ov« pri priznanih profesorjih, kot so Gregg Hutchinson, Klemens Marktl, Femi Temowo, Joe Sanders… Šolal se je na Landeskonzervatoriju v Celovcu pod mentorstvom prof. Klemensa Marktla. Redno sodeluje s priznanimi slovenskimi izvajalci popularne glasbe, s področja resnejše glasbe pa v triu, kvartetu in kvintetu Andreja Topliška. S skupinami Magic pond in Petsto metrov pa ustvarja na področju avtorske glasbe, v spektru najrazličnejših glasbenih žanrov.

MSkaza

« Nazaj na program

Brez vstopnin, le prostovoljni prispevki!

nj. svetost ddr. mahatma ZenZen by Mojca Senegačnik

Blaženega ZenZena je upodobila MamaF.

  • Rogaška
  • Slatina
  • Beograd
  • Kozmos

Naslovna fotografija: Vito Korbar, fotografija Rogaške Slatine: Blaž Lah, fotografije nastopajočih: arhiv Nanija Poljanca.

Izdelava spletne strani: dr. Oče

Rogaška Slatina